SDR – Software Defined Radio

Yayınlandı: Ağustos 17, 2017 / Hardware & Software
Etiketler:, , , , ,

Piyasada 8-10$’a bulunabilen DVB-T USB modüller ile basit bir yazılım tabanlı alıcı yapmak mümkün. Kullanılan çipe göre frekans aralığı değişse de,
herhangi bir SDR yazılımı ile (SDR#, HDSDR gibi) 25-2000MHz arasında kullanılabiliyor. Ayrıca donanım modifikasyonu ile, HF’de de çalıştırmak mümkün.

Windows altında kullanacaksanız, http://sdr-radio.com/Radios/RTL-Dongles adresindeki yönergeyi takip ederek, elinizdeki modül için gerekli sürücüyü kurabilirsiniz.
Bundan sonra yapmanız gereken, bir SDR yazılımı indirmek ve kurmak. (HDSDR için http://www.hdsdr.de/) bu program için, kullanacağınız modüle göre dll dosyasına ihtiyacınız olacak (ExtIO-RTL)

Dediğim gibi, direct sampling mod ile cihazı 100KHz-25MHz arasında kullanmak mümkün. Bunun için http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-direct-sampling-mode/ adresini okumanızı tavsiye ederim. SDR yazılımlarından bazıları, dijital modları da çözebiliyor. Farklı yazılımlarla, hava durumu uydularının sinyallerini, APRS datalarını veya ADS-B datalarını çözebilirsiniz.

Ben, uzun zamandır anten kuracak bir yerim olmadığından, farklı bir şekilde kullanmayı düşündüm. Bir Raspberry Pi üzerine birden fazla tuner takmak mümkün.

tuner2

>rtl_test komutu ile bağlı tunerleri görebilir ve aygıt numarası ile seçim yapıp kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, her tuner’in seri numaralarının farklı olması gerektiği. Seri numaralarını da, cihalzrı tek tek takarak, “rtl_eeprom” programı ile değiştirebilirsiniz.

Modülü Raspberry Pi üzerine takıp, iş yerimde çatıya koyacağım (antene yakın olacak şekilde). Çalışması için gereken tek şey, raspberry’nin beslemesi ve network kablosu (pi3 kullanırsanız, kablosuz bağlantı da mümkün). Anten için henüz bir karar vermedim ama şöyle bir şey olabilir.

Bu anten ile ilgili gerekli bilgilere http://ea4eoz.blogspot.com.tr/2012/09/the-turnstile-antenna.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Gelelim RaspberryPi ve dongle kurulumuna. Daha önce APRS repeater için kullandığım pi’nin üzerine, dongle için gerekli uygulamaları kurdum. Pi çalıştığında, network üzerinden, modül kendi bilgisayarınızda takılıymış gibi kullanabiliyorsunuz. Bir çok SDR yazılımı da TCP bağlantıyı destekliyor. SDR# yazılımında, “rtl-sdr tcp” seçmek ve ayarlarda, raspberry’nin IP adresini girmek yeterli.

Lokal ağ dışından bağlanmak isterseniz, modem üzerinden IP ve port yönlendirmesi yapmanız gerekecektir!.

RTL-SDR KURULUMU:

pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get update
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get upgrade
pi@raspberrypi ~ $ cat <<EOF >no-rtl.conf
blacklist dvb_usb_rtl28xxu
blacklist rtl2832
blacklist rtl2830
EOF
pi@raspberrypi ~ $ sudo mv no-rtl.conf /etc/modprobe.d/

pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install git-core
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install git
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install cmake
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install libusb-1.0-0-dev
pi@raspberrypi ~ $ sudo apt-get install build-essential

pi@raspberrypi ~ $ git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
pi@raspberrypi ~ $ cd rtl-sdr/
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr $ mkdir build
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr $ cd build
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr/build $ cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON -DDETACH_KERNEL_DRIVER=ON

pi@raspberrypi ~/rtl-sdr/build $ make
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr/build $ sudo make install
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr/build $ sudo ldconfig
pi@raspberrypi ~/rtl-sdr/build $ cd ~
pi@raspberrypi ~ $ sudo cp ./rtl-sdr/rtl-sdr.rules /etc/udev/rules.d/
pi@raspberrypi ~ $ sudo reboot

Bu adımları takip ettiğinizde, büyük ihtimalle sorunsuz kurulum yapılmış olacaktır. Komut satırında <rtl_test -t> komutunu yazarak düzgün kurulum yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz.


Daha sonra <rtl_tcp -a IP> komutu ile TCP serverı çalıştırabilirsiniz. Burada IP yerine, raspberry pi için vermiş olduğunuz IP’yi yazmalısınız.
Aynı ağdaki bilgisayarınızdan SDR yazılımını açın ve vermiş olduğunuz IP ile ayarları yapın.

Başta da belirttiğim gibi, piyasada bulabileceğiniz birkaç DVB-T tuner var. Bunlar aşağıdaki tuner çiplerini kullanıyorlar. Bazıları, yukarıda da anlattığım, direct sample modu yapılmış halde de bulunabiliyor (VHF ve HF girişleri ayrı) Benim aldığım dongle, R820T olarak belirtilmiş olmasına rağmen, tuner çipi Fitipower FC0012 çıktı. Bu nedenle ADS-B datalarını alamıyorum. 900MHz üzerini kullanacaksanız, buna dikkat etmelisiniz.


Ayrıca 3.parti yazılımlarla dijital sinyalleri de çözmek mümkün.  (gerekli açıklama ve programları linkte bulabilirsiniz)

ZADIG – RTL windows driver

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s